تماس با عظیم قیچی ساز

Sponsors

 

حامیان مالی

 

saman.png (200×200)

 

 

    

 

 
اخبار دريافتي از اورست و لوتسه

اخبار دريافتي از اورست و لوتسه

95/2/30

لحظاتي پيش "عظيم قيچي ساز " طي تماس تلفني مي گويد:

 «سلام بر ايران

زنده باد نام ايران و ايراني

همراهان و هم وطنان گرامي

با دعاي خير شما عزيزان قله  "اورست" صعود شد.

 شب گذشته ساعت 10 شب در هوايي بسيار سرد حرکت را آغاز كردم و پس از عبور از مسير شلوغ و پر ترافيك «بالکني»، «قله جنوبي» و «قدمگاه هيلاري» در حدود ساعت 12 ظهر به وقت محلي پرچم غرور آفرين کشور عزيزمان ايران بر فراز بام دنيا به اهتزاز در آمد.

اين صعود را به مردم عزيز ايران و جامعه كوه نوردي تبريک مي گويم. از کمپ 4 اورست در هوايي سرد دستانتان را به گرمي مي فشارم براي حمايت و همدلي بي دريغ تان»

«عظيم قيچي ساز» موفق شد قله ا«اورست» را براي دومين بار و اين بار بدون کمک شرپا و اکسيژن مصنوعي صعود کند. او اکنون در کمپ 4 در سلامت کامل به سر مي برد.

«عظيم قيچي ساز» بر فراز بلند ترين قله جهان «اورست»  در نخستين صعود هشت هزار متري خود. خرداد 1384

95/2/29

«عظيم قيچي ساز» خبر داد ساعت دو بعد از ظهر امروز به کمپ 4 قله «اورست» به ارتفاع 7960 متر رسيده است و در چادر خود استراحت مي کند. «عظيم» مي گويد: «کمپ 4 خيلي شلوغ است و همه تيم ها به اينجا آمده اند و قصد دارند امشب به سمت قله حرکت کنند.»

«عظيم» هم قصد دارد شب هنگام به سوي قله «اورست» عزيمت کند.

«عظيم قيچي ساز» بر فراز قله «اورست»

9 خرداد سال 1384

95/2/28

«عظيم قيچي ساز» طي تماس تلفني خبر داد؛ وي فردا بامداد 29 ارديبهشت کمپ سه را ترک کرده و به سوي کمپ چهار «گردنه جنوبي» حرکت خواهد کرد.

«عظيم» قصد دارد در صورت هواي مساعد شامگاه چهارشنبه  29ارديبهشت به سمت قله «اورست» عزيمت کند.

نخستين صعود هشت هزار متري «عظيم قيچي ساز» بر فراز بلند ترين قله جهان «اورست» 1384

95/2/26

«عظيم قيچي ساز» هفته گذشته با خبر شد پنجره ي هواي مساعد در روز 26 ارديبهشت بر روي قلل مرتفع منطقه باز شده است و تيم هايي عازم کمپ هاي بالاتر براي صعود قله اورست شده اند. «عظيم» هم بار صعود به قله «اورست» را بست و روز 23  ارديبهشت کمپ اصلي را ترک کرد و شب را در کمپ 2 ماند. وي در 24 ارديبهشت به کمپ 3 عزيمت کرد و شب را در آنجا گذراند. اما در اين فاصله اطلاعات هواشناسي براي روز مقرر (روز صعود به قله) به باد در حدود 40 کيلومتر در ساعت و بارش برف پراکنده تغيير کرد! «عظيم» تصميم گرفت به هر صورت خود را به کمپ 4 برساند تا در صورت مساعد بودن هوا به سمت قله حرکت کند و در غير اينصورت پس از شب ماني به پايين باز گردد. وي ظهر روز گذشته 25 ارديبهشت به کمپ (گردنه جنوبي) به ارتفاع 7960 متر مي رسد. چادرش را بر پا کرده و تا شب منتظر مي ماند. باد همچنان مي وزيد! شبانه ده کوه نورد به سمت قله حرکت مي کنند که همگي مجهز به کپسول اکسيژن بودند و بقيه ي تيم ها تصميم به بازگشت مي گيرند.

«عظيم» مي گويد: «باد و سرما شديد بود. چون من مي خواهم بدون استفاده از اکسيژن مصنوعي صعود کنم و به هيچ وجه دلم نمي خواهد انگشتان دست و پايم سرمازده شود، ترجيح دادم شب را در کمپ 4 خوابيده و امروز به پايين بازگردم.»

وي صبح امروز پس از ترک کمپ 4  به پايين آمد و اکنون در کمپ 2  مستقر شده است.

طبق اعلام هواشناسي روز 31 ارديبهشت پنجره ي هواي ديگري بر روي قلل هشت هزار متري باز خواهد شد.

As Azim was informed that there will be a nice weather window on the Himalayan giants in these days, he decided to have a small change in his plan and try Everest first. So he left the BC and stayed at camp 2 and camp 3 for the coming days. However the weather forecast changed and winds up to 40kmph and snow was the prediction for the days ahead. Despite that, Azim left C3 for C4(7960m) and there he was expecting a better weather for the final push. But over the night when other climbers who all used oxygen masks started their climb towards the summit, Azim who will climb without supplementary oxygen, very wisely decided not to climb as he was concerned about possible hypothermia. Azim stayed at 7960m Camp 4 over night. This morning he went back to C2 and is waiting for better weather which is predicted for May 20th.
Wishing all the best for Azim and his fellow climbers. More updates will be posted soon.

95/2/15

با سلام

همراهان عزيز و گرامي

بامداد فردا ما ( عظيم قيچي ساز،  مهدي قلي پور، سيد هادي ستار فروغ) کمپ اصلي را براي تکميل پروسه دوم هم هوايي در کمپ هاي بالا ترک مي کنيم.

طبق پيش بيني هواشناسي، چند روز آينده سرعت باد در ارتفاع  7000 متر زير 30 کيلومتر در ساعت است و بارش معمولاً بعد ازظهرها اتفاق مي‌افتد، که تيم طبق برنامه قبل از ظهر فعاليت خود را انجام داده و در چادر مستقر خواهد شد.

تصميم داريم شب اول را در کمپ 2 شب ماني کرده و روز بعد به همراه تمامي وسايلمان که قسمتي از آن را در 6800 متر دپو کرده ايم، تا ارتفاع 7300 متر يعني کمپ 3 صعود کرده و شب دوم را آنجا بگذرانيم، براي انجام هر چه بهتر پروسه هم هوايي روز سوم در صورت مساعد بودن شرايط تا منطقه اي به نام نوار زرد (Yellow Band) و البته تا کمپ 4 لوتسه صعود کرده و ارتفاع 7800 متري را لمس و دوباره به کمپ 3 براي شب ماني باز خواهيم گشت و روز چهارم به طرف کمپ اصلي باز مي گرديم.

به اميد شرايط مساعد براي تکميل پروسه هم هوايي

«عظيم قيچي ساز»

شامگاه 15 ارديبهشت 1395

 

کروکي مسير از کمپ 2 تا کمپ 4 لوتسه

عکس مربوط است به اورست سال 1384 

95/2/12

«عظيم قيچي ساز» مي نويسد:

«حسين مقدم»

اگر اشتباه نکنم تجربه صعود موفق به چهار قله هشت هزار متري و چندين هفت هزاري را در کارنامه خود دارد، چندين سال است که در اردوهاي تيم ملي و هيئت زنجان زحمت آموزش را مي‌کشد و از مربيان با تجربه فدراسيون کوهنوردي است.

3 ماه مانده به عيد افتخار ميزباني او را در تبريز داشتم و خبر خوشي به من داد و آن اينکه: «عظيم تصميم دارم امسال در صورت تامين هزينه و حامي مالي براي صعود اورست اقدام کنم.» خبر خيلي خوبي برايم بود، چون حسين را مي شناختم و در صعود گاشربروم I وII در سال90 با هم بوديم و قابليت‌هايش برايم ثابت شده بود ...

خبر ناگواري همه ما را شوکه کرد; حسين مقدم در جاده زنجان متاسفانه دچار سانحه رانندگي شده است ...

لحظه هاي پر اضطراب آغاز شد ...
هر کسي براي سلامتي وي دست به دعا برداشت.

ما داشتيم با او برنامه صعود اورست را طراحي مي کرديم، برايم گفته بود که توانسته بعد از سالها هزينه هاي صعود را از طريق اسپانسر تامين کند.
ولي متاسفانه اين حادثه باعث شد ما نتوانيم حسين را در اين برنامه در کنارمان داشته باشيم.

"حسين جان باور کن در لحظه لحظه ي صعود با دوستان به يادت هستيم و براي تو و خواهر و مادر محترمت آرزوي سلامتي و تندرستي مي کنيم".

"حسين جان سالروز تولدت و روز معلم را به تو که در روستاهاي محروم زنجان تدريس مي کني، تبريک مي گوييم"...

اميد داريم به زودي سلامتي خود را باز يابي و در کنار يکديگر به کوه رويم.


عظيم قيچي ساز

شامگاه 12 ارديبهشت 1395
بيس کمپ اورست و لوتسه

 «عظيم» و «حسين مقدم» در کمپ 3 گاشربروم يک «7100 متر» تابستان سال 1390

95/2/10

«عظيم قيچي ساز» به اتفاق آقايان «مهدي قليپور» و «سيد هادي ستار فروغ» صبح امروز پس از سه شب اقامت در كمپ 2 اورست در ارتفاع 6400 متر در سلامت كامل به كمپ اصلي بازگشتند.

«عظيم» مي نويسد:

سلام. در روز 7 ارديبهشت به همراه مهدي و سيد هادي قبل از سپيده دم در تاريکي کمپ اصلي را ترک کرده و به طرف يخچال خومبو حرکت کرديم. بعد از حدود نيم ساعت در محلي براي بستن کرامپون ها ايستاده، دستکش و کلاه و کاپشن کم و زياد کرده و به حرکتمان ادامه داديم.

يازده سال پيش براي اولين بار پا در اين منطقه گذاشتم. از آن زمان تا کنون تغييرات محسوسي اتفاق افتاده است. مسير صعود در کل تغيير کرده است. بارش کم برف باعث شده است که يخ ها خودنمايي کنند. نردبان هاي کمتري در طول مسير تعبيه شده است و به همين منوال ما از روي شکاف هاي کمتري عبور مي کنيم.

هنوز آفتاب بر روي يخچال خومبو نتابيده بود که ما از آن خارج شديم و بعد از پيمايش شکاف هاي يخي به کمپ 1 رسيديم. کمي استراحت کرديم و پس از خوردن چاي و تنقلات دشت وسيع و طولاني خومبو را در پيش گرفتيم و به سمت کمپ دو ادامه راه داديم.

کوله هايمان سنگين بود. لوازم شخصي از جمله لباس هاي پر براي صعود نهايي، چادر و همچنين لوازم مورد نياز براي سه شب شب ماني در کمپ 2 را بر دوش مي کشيديم.

حدود 2 ساعت بعد از ترک کمپ 1 به کمپ 2 در ارتفاع 6400 متري مي رسيم و پس از کمي استراحت جايي را هموار مي کنيم و چادرمان را برپا مي کنيم.

شب چندان راحتي را سپري نمي کنيم، چون افزايش ارتفاع 1100 متري با حمل بار حدودا بيست کيلويي کمي خسته مان کرده بود. اما اين را ميدانستم که فردا شرايط بهتري منتظر ماست.

آيس فال

شکاف هاي يخي در آيس فال

کمپ 2 عظيم و مهدي «لوتسه فيس» و قله «لوتسه» در پس زمينه

9 ارديبهشت

از ساعت 7 صبح منتظر آفتاب هستيم تا از سرماي هوا کاسته شود و به طرف کمپ 3 حرکت کنيم تا پروسه اول هم هوايي مان تکميل شود، ديروز چندين شرپا در مسير کمپ 3 تردد داشتند و مسير باز بود، صبح قبل از ما چندين نفر کمپ 2 را ترک کرده و به سمت کمپ 3 در حرکت هستند.

به را مي افتيم. باد اذيتمان مي کند و دست و صورتمان از گزندش در امان نيست.

دو ساعتي طول مي کشد تا به اول لوتسه فيس6800 متر و طناب هاي ثابت برسيم ولي از تجمع چندين شرپا معلوم است مشکلي پيش آمده! نزديک رسيده و متوجه مي شويم ريزش سنگ باعث بريده شدن طناب ها شده است، به علت سرما و باد شديد کسي علاقه به ترميم طناب ها ندارد و باد شديد در ارتفاعات باعث ريزش هر از گاه سنگ مي شود. باري را که تصميم داشتيم به کمپ 3 انتقال دهيم همانجا دپو کرده و به کمپ 2 بازمي گرديم.

ديگر تيم ها از پايين به کمپ 2 رسيده اند و حالا کمپ 2 کمي شلوغتر شده است.

تقريبا مواد غذايي را که  آورده بوديم رو به اتمام است، شب را به اميد اينکه فردا در کمپ اصلي استراحت کاملي خواهيم داشت به خواب فرو مي رويم...

«لوتسه فيس» و قله «لوتسه»

دشت «خومبو»

عبور از نردبان حدفاصل کمپ 1 و 2

95/2/6

بنا بر خبر ارسالي از "عظيم قيچي ساز":

فردا در صورت مساعد بودن شرايط جوي صعود خود را براي مرحله اول هم هوايي به  کمپ هاي بالاتر شروع خواهيم کرد، امروز شش نفر از دوستان ايراني بالا رفته اند و  در کمپ 2 شب ماني خواهند داشت و فردا تيم ما در کمپ 2 به آنها خواهد پيوست، در اين دوره هم هوايي سه شب را در "ارتفاع 6400 متري کمپ دو" خواهيم گذراند. چون قصد داريم  بدون کمک از  شرپا صعود کنيم، فردا وزن هر کوله پشتي نزديک به 20 کيلو خواهد بود.

معمولاً تيم ها براي دوري از خطر سقوط برج هاي يخي شب هنگام کمپ اصلي را ترک مي کنند تا از برودت هوا استفاده کرده و از بخش هاي خطرناک يخچال خومبو عبور کنند.

وقتي در سياهي شب  به  يخچال خومبو نگاه مي کني کوهنوردان را با چراغ پيشاني هاي روشن مي توان در لابلاي شکاف هاي يخي خومبو مشاهده کرد که در حال صعود هستند.

95/2/4

دوم ارديبهشت مراسم «پوجا» در کمپ اصلي انجام شد و به اين ترتيب کوه نوردان تلاش خود را بر دو کوه «لوتسه» و «اورست» آغاز خواهند کرد.

طي تماسي «عظيم قيچي ساز» خبر داد، ايشان به همراه ايرانيان حاضر در منطقه روز گذشته سوم ارديبهشت براي هم هوايي به کمپ يک قله «پوموري» رفتند.

«عظيم» مي گويد: «سال 94 به همراه دکتر بهپور براي هم هوايي تا کمپ يک پوموري آمديم و عکسي به يادگار گرفتيم ،با هزاران اميد و آرزو...

بعد از بازگشت به کمپ اصلي آماده صعود به کمپ هاي بالاتر اورست بوديم که زلزله پر تلفات نپال اتفاق افتاد و در بيس کمپ اورست بهمن ناشي از زلزله منجر به فوت نوزده نفر و شکستن سر و دست و پاي نزديک به پنجاه نفر شد!
در هيماليا نمي شود براي هيچ موردي صد در صد برنامه ريزي کرد چون خارج از توان ماست، مي توان قسمتي را شانس گفت و قسمتي را تقدير...
ما فقط با آموخته ها و تجربياتمان مي‌توانيم به استقبال خطر نرويم، و از هيماليا بياموزيم و لذت ببريم
ما بقي را اللّه و اعلم...

و باز دوباره سال 95 به همراه عليرضا بهپور و ديگر دوستان در تلاش براي صعود به اورست...

براي تک تک دوستان آرزوي سلامتي و موفقيت دارم.»

دکتر بهپور و عظيم در کمپ يک قله «پوموري» روز گذشته

دکتر بهپور و عظيم در کمپ يک قله «پوموري» سال گذشته

«عظيم» همچنين مي گويد: «گرچه اکثر دوستان همنورد مجوز صعود مستقلي دارند و مستقل عمل خواهند کرد، ولي بودن دکتر بهپور و ديگر دوستان در کمپ اصلي اورست، اراده تيمي ، آرامش و اعتماد به نفس کم نظيري را بر روند و ادامه صعود حاکم کرده است.»

 

کمپ يک قله «پوموري» در پس زمينه قلل مرتفع «نوپتسه» «لوتسه» و «اورست» را مشاهده مي کنيد.

کمپ يک قله «پوموري»

سمت چپ تصوير کمپ اصلي «اورست» و «لوتسه» را مشاهده مي کنيد. در کنار درياچه هم کمپ اصلي «پوموري» واقع شده است.

سه قله مرتفع منطقه از راست به چپ: «نوپتسه» «لوتسه» و «اورست» عکس از کمپ يک «بوموري»

95/1/31

طي تماسي «عظيم قيچي ساز» خبر داد، وي به همراه آقايان «سيد هادي ستار فروغ» و «مهدي قليپور»  ظهر امروز به کمپ اصلي رسيده اند. «عظيم» چند روز آينده را در کمپ اصلي به آماده سازي وسايل صعود خواهد گذراند و پس از برگزاري مراسم «پوجا» صعودش را آغاز خواهد کرد.

فروردين 1384 (يازده سال قبل) منطقه «گورک شيپ» Gorekship يخچال خومبو

«عظيم قيچي ساز» به همراه تيم اولين زنان ايراني صعود کننده به قله اورست. 

95/1/27

«عظيم قيچي ساز» و همراهان عصر امروز به روستاي «تنگبوچه» رسيده و پس از بازديد «معبد تنگبوچه» به روستاي پايين دست يعني «دبوچه» رفته و شب را در اين روستا خواهند گذراند. 

«تنگبوچه» روستايي است به ارتفاع 3867 متر. در اين روستا معبد بودايي تنگبوچه قرار دارد که بزرگ ترين مدرسه روحانيت در منطقه خومبو است. بناي آن در سال 1923 ميلادي نهاده شده است که چندين بار به دليل زلزله و آتش سوزي ويران شده و باز  به کمک مردم ساخته شده است.

«تنگبوچه» نماي پانوراماي زيبايي از قلل مرتفع هيماليا دارد. قلل معروفي چون «تاواچه» «اورست» «نوپتسه» «لوتسه» «آمادابلام» و «تامسرکو»

دروازه معبد «تنگبوچه»

از راست به چپ: دکتر بهپور، عظيم و محمد نصيري

باربران محلي در حال حمل بار گروه هاي کوهنوردي.  اين باربران گاهي بالغ بر هفتاد کيلو بار حمل مي کنند!!

95/1/27

بنا بر گزارش ارسالي «عظيم قيچي ساز» به همراه ديگر نفرات دقايقي پيش «نامچه بازار» را در هوايي صاف و آفتابي ترک کرده و پس از راهپيمايي نيم روزه به روستاي «تنگبوچه» به ارتفاع 3876 متر خواهند رسيد.

ترک نامچه بازار توسط اعضاي تيم به همراه دعاي خير روستاييان

دقايقي پس از خروج از نامچه بازار. اولين نما از قلل مرتفع هيماليا. از راست به چپ: «آمادابلام»، «لوتسه» و «اورست».

95/1/26

پارک ملي «ساگارماتا» منطقه اي حفاظت شده در هيمالاياي شرق نپال است که نيمه جنوبي کوه اورست را در برميگيرد. اين پارک در ژوئيه 1976 تاسيس شد و نام آن در لغت به معناي پيشاني آسمان ميباشد. ساگارماتا منطقه اي حدود 1148 کيلومتر مربع در منطقه سولوخومبو را به خود اختصاص داده و در ارتفاعي که دامنه آن بين 2845 تا 8848 متر است قرار گرفته. به خاطر ارتفاعات مختلف اين پارک، مناطق زيست محيطي آن به چهار بخش گوناگون تقسيم ميشوند.  

پيش از عبور از دروازه پارک ملي لوح کوچکي بر ديواري سنگي جلب توجه مي کند! بر روي آن نوشته شد ه است:

دروازه باستاني«کاني» مدخل ورودي شما به «بيول خومبو» دره مقدس و پنهان مردمان «شرپا» مي باشد.

«خومبو» در دنيا به عنوان پارک ملي اي شناخته شده که براي همگان قابل تحسين و ارزشمند است و ميرات جهاني است.

در هنگام بازديد اين سرزمين ارزشمند، بازديدکنندگان دعوت به رعايت موارد زير مي شوند.

1- از گرفتن حيات جانداران خودداري کنيد.

2- از عصبانيت خودداري کنيد.

3- از حسادت خودداري کنيد.

4- از صدمه زدن به ديگران خودداري کنيد.

5- از همراه داشتن مشروبات فراوان خودداري کنيد.

با آرزوي سفري خوش

 95/1/25

 «عظيم قيچي ساز» صبح امروز «پاکدينگ» را به مقصد روستاي «نامچه بازار» ترک کرد. وي پس از يک راهپيمايي نسبتا طولاني در حدود پنج ساعت، عصر امروز به روستاي زيباي «نامچه بازار» خواهد رسيد. «عظيم» قصد دارد فردا را هم در اين روستا بماند.

 «نامچه بازار» بزرگ ترين روستا در مسير کمپ اصلي است البته بعد از «لوکلا» و در دل پارک ملي «ساقارماتا» به ارتفاع 3440 متر (در پايين ترين بخش روستا) قرار دارد. خانه هاي اين روستا در دو طرف دره به سمت بالا کشيده شده اند. بيشتر ساکنين آن در صنعت گردشگري مشغول به کار هستند. به دليل وجود کوه نوردان و گردشگران فراوان، روستا پر است از اقامتگاه و رستوران و کافي نت و البته فروشگاه هاي لوازم کوه نوردي.

درست در غرب «نامچه بازار» کوه «کونگ ده» به ارتفاع 6187 متر و در شرق آن کوه «تامسرکو» به ارتفاع 6623 متر واقع شده است.

 95/1/24

«پاکدينگ» روستاي کوچکي است واقع در منطقه «خومبو» لميده بر دره اي در کنار رودخانه «دود کوشي» درست در شمال روستاي «لوکلا» و جنوب روستاي «مونجو».

براي دست يابي به پارک ملي «ساقارماتا» و کوه «اورست» کوه نوردان پس از ترک «لوکلا» معمولا در «پاکدينگ» توقف مي کنند.

«پاکدينگ» از سال 1979 ميلادي به عنوان ميراث جهاني توسط يونسکو به ثبت رسيد.

 95/1/24

«عظيم قيچي ساز» به همراه آقاي «سيد هادي ستارفروغ» کوه نورد خوب تبريزي که قصد صعود به قله «لوتسه» را دارد،تصميم دارند امروز تا روستاي «پاکدينگ» راهپيمايي کرده و شب را در اين روستا سپري کنند. «مهدي قليپور» ديگر کوه نورد توانمند تبريزي که ايشان هم قصد صعود به قله «لوتسه» را دارد، فردا به روستاي «لوکلا» پرواز خواهد کرد و به جمع دوستان خواهد پيوست.

«عظيم قيچي ساز» و «سيد هادي ستار فروغ» در فرودگاه «لوکلا» «فرودگاهي بسيار رعب انگيز!»

95/1/24

«عظيم قيچي ساز» صبح امروز به روستاي «لوکلا» عزيمت کرد. وي امروز راهپيمايي خود را به سمت کمپ اصلي اورست و لوتسه آغاز خواهد کرد.

عظيم دقايقي پس از رسيدن به فرودگاه روستاي «لوکلا»

95/1/24

همسويي يا مقابله!؟

سوال اينجاست، آيا  به راستي مي شود به مقابله با طبيعت پرداخت يا صعود را به هر قيمت و تاواني انجام داد؟!

به راستي نه!

نوروز 94 رفتني بود براي اتمام پروژه 14 قله! براي فتح اورست و لوتسه!

طبيعت است ديگر، شور مي آفريند، زيبايي خلق مي‌کند،  زندگي مي دهد.

گاهي هم زندگي مي‌گيرد!

زلزله‌اي مي آيد؛

همه چيز را برهم مي زند، نه فقط صعود به اورست و لوتسه عظيم قيچي ساز را!

بلکه بسياري از زندگي مردمان سرزمين کوه هاي بلند و دره هاي ژرف را مي‌گيرد.

مرگ مي آفريند!

مرگ هزاران انسان به معني واقعي کلمه مهربان و ساده

مردمان نپال

«عظيم قيچي ساز» سال گذشته براي صعود دو قله اورست و لوتسه به کشور نپال سفر کرده بود، ولي زلزله‌اي مهيب و جانکاه مانع از وقوع اين صعود بسيار مهم وافتخار آميز شد.

شکر خداي را که آسيبي به عظيم و همراه ايشان جناب آقاي دکتر علي رضا بهپور وارد نشد. ايشان و ديگر دوستان هم اکنون براي تلاشي دوباره و پرثمر به کشور نپال عظيمت کردند.

اميد داريم به ياري حق تعالي اين صعود انجام گيرد و افتخاري  با شکوه تقديم مردم سرزمين بزرگان و دليران «ايران» گردد.

 پي نوشت :

لازم به ذکر است "عظيم قيچي‌ساز" قصد دارد ضمن صعود به لوتسه تلاشي را بدون بهره گيري از اکسيژن مصنوعي بر روي اورست صورت دهد تا علاوه بر تکميل صعودهاي 8 هزاري خود، نامش را به عنوان يکي از فاتحان بدون اکسيژن مصنوعي اين قلل نيز به ثبت رساند.

براي عظيم قيچي ساز در اين راه آرزوي موفقيت و سلامتي داريم.

95/1/21

"عظيم قيچي‌ساز" بامداد امروز 21 فروردين 1395 جهت فعاليت بر روي قلل اورست و لوتسه ايران را به مقصد نپال ترک کرد.

 

براي دريافت آخرين اخبار از تلاش عظيم قيچي ساز بر روي قلل اورست و لوتسه مي توانيد به اين کانال بپيونديد.

https://telegram.me/azimgheichisaz